Interiérové sklo

Sklo v interiéri: priestor nabitý svetlom a emóciami 

Základnou funkciou skla je prenikanie prirodzeného svetla do interiéru budov. Dokáže však aj chrániť pred teplom, chladom, hlukom, ohňom či pred zvedavými pohľadmi. Sklo svojou čírosťou a schopnosťou nechať cez seba opticky prestupovať iné objekty zaujme všetkých, ktorých srdce bije pre kvalitný dizajn. 

Od sklenených korálikov k preskleným fasádam

Na základe historických dôkazov sa dá predpokladať, že sa sklo začalo vyrábať už v 3. tisícročí pred Kristom v krajine faraónov a pyramíd, v starovekom Egypte. Používalo sa len obmedzene, a to na výrobu sklených korálikov, ozdôb a nádob. Od Egypťanov prevzali výrobu skla Feničania, ktorí vraj vynašli techniku fúkania skla. Existujú však aj dohady, že prvými objaviteľmi tejto metódy boli Sýrčania, ktorí ju používali už v 1. storočí pred Kristom. Práve metóda fúkania skla spôsobila, že sa výroba skla stala rýchlejšou a lacnejšou a ľuďom poskytla možnosť sklo využiť v širšom spektre – aj na výrobu väčších úžitkových predmetov, čo malo podstatný vplyv na jeho ďalšie šírenie.

Piesok, sóda a vápenec – tri suroviny a mnoho variácií

Na výrobu skla sa používa kremičitý piesok, sóda a vápenec. Tieto suroviny sa miesia a následne tavia na sklovinu. Tú potom možno tvarovať ručne (sklárskou píšťalou) alebo strojovo (lisovaním, valcovaním, liatím). Následne sa výrobky ochladia a zdobia brúsením, rezaním, rytím, leptaním, maľovaním alebo zlátením. V domácnosti sa najviac používa technické a úžitkové sklo. Z technického skla sa vyrábajú okenné tabule, obkladačky, z úžitkového poháre, vázy, lustre. Sklo môžeme charakterizovať ako ochladený kvapalný piesok, ktorý nikdy nestuhne. Vyrábajú sa z neho tvrdé priehľadné predmety, ktoré nepodliehajú pôsobeniu chemikálií. Z ekologického hľadiska je šetrné k životnému prostrediu, pretože sa dá recyklovať. Ak sa do roztavenej skloviny zamieša kobalt, vznikne modré sklo. Meď alebo mangán sú zase zodpovedné za jeho červený odtieň. Železo by spôsobilo zelené zafarbenie, antimón žlté. Olovo zlepšuje optické vlastnosti skla.

Rozlišujeme niekoľko základných druhov skla. Float je najčastejšie používané, číre sklo. Možno ho pieskovať či gravírovať. Ak sa doplní o dekoratívne prvky, je tento typ skla ideálny, lebo dizajnový efekt skla v tomto prípade najlepšie a najviac vidieť. Satináto, nazývané aj „ľadové sklo“, je jednostranne plošne leptané a nie je priehľadné, ale priesvitné. Planibel je zase celoplošne farebné sklo. Už 20 rokov sa venujeme komplexnému spracúvaniu plochého skla. Spájame ho v izolačných dvojsklách či trojsklách. Brúsením, leštením, vŕtaním a frézovaním otvorov, fazetovaním, kalením, laminovaním, ohýbaním, pieskovaním, tieňovaním, lepením UV lepidlom alebo silikónom, gravírovaním a potláčaním sieťotlačou a valcovým nánosom vznikajú pod dohľadom skúsených sklenárov fasádne steny a obklady stien, markízy, deliace presklené priečky, schodiská a lávky, zábradlia, okná a dvere, sprchové kúty, aj drobné interiérové dekoratívne predmety.

Podmanivá krása skla

Vo veľkom začalo odkrývať svoju krásu s príchodom veľkých nákupných centier – na fasádach, v interiéri v zákryte nekončiaceho sledu výkladov. Aj v našich obydliach sa so sklom bežne stretávame. Práve pre svoju eleganciu, futuristický vzhľad a mnohé – aj hygienické – výhody sa začína čoraz viac uplatňovať aj v interiéri či exteriéri rodinných domov a bytov. Sklo v interiéri priestor presvetľuje a opticky rozširuje miestnosť. Stačí sklenený stôl či priečka zo skla a aj tá najmenšia izbička sa bude zdať opticky väčšia. Ďalšou výhodou skla je, že nepodlieha starnutiu a má dlhú životnosť. Vyrába sa v podobách, ktoré sú dostatočne bezpečné a odolné voči nárazom a aj s jeho údržbou nemusíte mať priveľa práce. Balkóny so skleneným zábradlím už nie sú len výsadou kancelárskych budov, sklenené zábradlia začínajú byť obľúbeným prvkom na presvetlenie malých a tmavých priestorov, v kúpeľni kraľujú veľké presklené sprchové kúty, neraz sa práve zásteny či paravány vytvárajú na mieru z matného či dekorovaného skla. A vzdušná krása sklenených schodísk doslova vyráža dych. Tým, ktorí milujú ladnosť a ich zrak sa upína do budúcnosti, nestačí mať doma sadu sklenených pohárov či sklenený konferenčný stolík, keď má sklo toľko mnohorakých tvárí. V interiéri dokáže navodiť pocit vzdušnosti, výrazovej jemnosti, je príťažlivé aj elegantné. Snažíme sa ukázať, že sklo nie je chladný materiál, práve naopak, že ponúka emócie a priestor pre uplatnenie fantázie a kreativity v interiéri aj exteriéri. Atypické tvary okien, kalené či vrstvené sklo, ba dokonca nanášanie farieb na sklo v podobe individuálnych motívov alebo celoplošne, tým všetkým v konečnom dôsledku prispievame k tomu, aby aj slovenské domácnosti boli navrhované originálne a s citom pre krásu.

Sklo vo veľkom štýle vstupuje aj do slovenských domácností

Sklenené posuvné dvere nie sú len záležitosťou módy, ale aj vecou šetrenia energií. V kuchyni sa zas ukazujú z funkčného aj hygienického hľadiska ako vhodná náhrada za klasické obklady medzi skrinkami práve sklenené kuchynské zásteny. Sklenené výplne kuchynských liniek, neraz s potlačou, spolu s lešteným drevom a antikorovými prvkami dokážu z miesta na varenie vytvoriť hotové centrum dizajnu. Dokonca aj na Slovensku sa začínajú objavovať slobodné duše, ktoré chcú kráčať vzdušne smerom nahor, majúc pod nohami sklenené schodisko, aby si vychutnali krásu voľného a presvetleného priestoru.

Hygiena nadovšetko

Sklo nahradilo iné materiály, ktoré sa nemôžu pochváliť takými prívlastkami ako hygienické, ekologické, odolné proti nečistotám či ľahko udržiavateľné. Na skle síce vidieť každý dotyk, ale ako rýchlo sa umaže, tak rýchlo a dôkladne sa dá aj vyčistiť. Na trhu možno nájsť široké spektrum kvalitných čistiacich prostriedkov, vďaka ktorým môže byť údržba akýchkoľvek sklenených objektov jednoduchá a rýchla. Zatiaľ čo drevo či plasty majú vo svojej štruktúre trhliny a pukliny, kam sa ľahko dostane špina, ktorá tam aj ostáva, sklo je zväčša dokonale hladké, takže pri skle môžeme hovoriť o 100 %-nej hygiene. Ako múdre slovenské porekadlo hovorí: čo oko nevidí, srdce nebolí. Špina však na kachličkách pri kuchynskej linke tak či tak je, aj keď ju nevidíme. Sme síce spokojní, ale nie v príliš hygienickom prostredí. Pri skle máme istotu, že ak nám záleží naozaj na hygiene a čistote, to čo vidieť, môžeme hneď aj dokonale odstrániť. Veľkým plusom v oblasti hygieny je navyše antibakteriálne sklo, ktoré je povrchovo upravené tak, že sa naň z oboch strán nanáša tenká vrstva striebra, čo je samočistiaci prostriedok proti baktériám. Tento typ skla sa využíva hlavne v nemocniciach alebo v potravinárskom priemysle, kde je sterilné prostredie nevyhnutné pre bezpečnosť.

+421 244 460 870 Odbyt

GLASS TRADING s.r.o. Stará Vajnorská 17/12336 831 04 Bratislava

Naša spoločnosť je na trhu popredným hráčom už od roku 1993. Vo svojom výrobnom programe ponúkame širokú škálu prevedení a služieb spojených s kompletným opracovaním skla vrátane návrhu a realizácie interiéru alebo exterieru. Medzi hlavné ciele spoločnosti patrí spokojnosť zákazníkov a snaha o maximálne prispôsobenie sa potrebám klientov.

Pin It on Pinterest