Sprchové kúty

Sklo v kúpeľni: hygiena, bezpečnosť a nádych luxusu 

Sklo je veľmi hygienický materiál, ktorý každej kúpeľni – ak sa použije na väčších plochách – pridá na „šmrnce“. Celosklenené sprchové kúty patria medzi dizajnové skvosty, ktoré sa čoraz viac udomácňujú aj v slovenských kúpeľniach. 

Od zrkadiel cez police až po elegantné paravány 

Sklo si v kúpeľni už dávno našlo svoje miesto. Tak ako existuje veľa podôb skla a spôsobov jeho spracovania, tak aj výsledných sklenených prvkov v kúpeľni môže byť neúrekom. Praktické sklenené poličky, zrkadlá, dizajnové skvosty v podobe sklenených umývadiel, zo skla sa vyrába v poslednej dobe aj dlažba či obklady. Sklo na zástenách k vani alebo sprchových kútom či ako zástena v priestore, ktorá oddeľuje miesto očisty od toalety pri spojení kúpeľne s WC dopĺňa výpočet toho, ako rôzne sa dá sklo v kúpeľni efektívne a s citom pre krásu využiť. Už dávno neplatí, že sklo musí byť len číre alebo matné. Priestor v kúpeľni môže elegantne dotvárať transparentné, pieskované, satinované, prípadne ornamentálne sklo. A bezpečnostné sklo zase vyvracia mýty o tom, že sklo je krehký a nie príliš bezpečný materiál. 

Presvetľuje, opticky zväčšuje a lahodí oku 

Použitie skla v kúpeľni sa hodí nielen vo veľkých kúpeľniach, kde sa z celosklenených sprchových kútov stávajú dizajnové skvosty. V malej kúpeľni práve použitím skla dokážete priestor opticky zväčšiť. Keďže denné svetlo sklom prechádza, miestnosť pôsobí oveľa svetlejšie a vzdušnejšie. Ďalšou výhodou skla je, že nepodlieha korózii ani oxidácii a ak sa oň správne staráte, dokáže si aj po rokoch uchovať svoju krásu. Navyše je to vysoko hygienický materiál, na ktorom sa neusádzajú plesne alebo baktérie, ktoré inak vlhkosť kúpeľní milujú. 

Sprcha či vaňa? 

Prvou zásadnou otázkouje, či do kúpeľne ako centrum očisty umiestnite vaňu alebo sprchu. Rozhodujúcim argumentom sú neraz metre štvorcové. Málokto odolá predstave, že sa po náročnom dni ponorí do horúceho kúpeľa s vodou a vychutná si intímne chvíle relaxu. Vaňa je navyše praktickým riešením, ak máte doma malé deti – práve oni nakoniec vo vani strávia najviac času pri večerných hrách s vodou predtým, ako zaľahnú do postieľok. Dospelí si na pokojný kúpeľ len zriedka nájdu čas a nakoniec si vo vani aj tak dajú len rýchlu osviežujúcu sprchu namiesto vylihovania po krk vo vode. Ideálne samozrejme je, ak si vo vašej kúpeľni môžete dopriať oboje – aj vaňu, aj sprchu. Realita však nebýva taká ružová, a tak väčšina slovenských domácností disponuje práve sprchovými kútmi. Aj z nich sa však pri dômyselnom vyhotovení a vybavení sprchovými batériami s viacerým typmi prúdu vody môžu stať viac ako len miesta očisty. To, čo ušetríte v menšej kúpeľni na vani, môžete využiť v prospech luxusnejšieho sprchového kúta. K tým najelegantnejším patria sprchové kúty, ktorých obvodový plášť tvorí len číre sklo. Sú priestranné a vyrábajú sa na minimálnu výšku priestoru 250 cm. 

Trend pri sprchových kútoch – len sklo uchytené decentnými patkami 

Ak u vás nakoniec vyhral boj o priestor sprchový kút, môže vás potešiť to, že rýchla a osviežujúca sprcha je pre ľudské telo zdravšia ako vylihovanie vo vani. Navyše pri nej miniete menej vody. Práve sprchové kúty sú ideálnym riešením, ak potrebujete mať doma pre staršieho člena rodiny bezbariérovú kúpeľňu. Výber sprchových kútov v rôznych rozmeroch, tvaroch, s vaničkami aj bez nich je veľký. Trendovými sa však v poslednom čase stávajú práve celosklenené sprchové kúty, a to dokonca bez osadenia skiel v ráme, len s použitím uchytávania skla v podobe moderného nerezového kovania, väčšinou v tvare malej patky. Celosklenené sprchové kúty sa čoraz viac objavujú aj v slovenských kúpeľniach. Sú dôkazom toho, že vkus Slovákov sa cibrí. Celosklenené sprchové kúty môžu mať mnoho podôb. Štandardne ich vyrábame z číreho skla, z číreho pieskovaného skla alebo z matného skla, nazývaného matelux. Sklo, ktoré sa na výrobu sprchových kútov používa, je vždy bezpečnostné, teda kalené. Práve ono spĺňa všetky bezpečnostné normy. Na sprchové kúty odporúčame sklo s hrúbkou 8 až 10 mm. Vždy sa pri jeho výrobe používa nástrek clearshield, ktorý na skle zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Práve vďaka nemu je údržba takéhoto sprchového kúta jednoduchá a zvládnete ho aj pomocou bežne dostupných čistiacich prostriedkov. Vybrať si môžete aj matné sklo s kvapkovým dekórom, na ktorom nie sú vidieť ani zaschnuté kvapky. Výnimkou nie sú ani celosklenené sprchové kúty z nepriehľadného skla alebo zo skla s farebnou potlačou s motívom podľa výberu klienta. Neexistujú tu prakticky žiadne obmedzenia, len vždy koncových zákazníkov vyzývame, aby každú svoju požiadavku s nami vopred konzultovali.

Čo na to potrebujete a na čo si dať pozor 

Ak po celosklenenom sprchovom kúte zatúžite, mala by vaša kúpeľňa spĺňať dve základné požiadavky. Steny v kúpeľni by mali byť rovné a vo vašej kúpeľni musíte mať dostatočný spád na odtok vody, resp. vaničku, ktorá sa o to postará. Pri vyhotovení si dávajte pozor na to, aby sklá sprchového kúta pri inštalácii dobre sadli a hlavne aby neprepúšťali vodu – ani pri kovaní či tesnení.

+421 244 460 870 Odbyt

GLASS TRADING s.r.o. Stará Vajnorská 17/12336 831 04 Bratislava

Naša spoločnosť je na trhu popredným hráčom už od roku 1993. Vo svojom výrobnom programe ponúkame širokú škálu prevedení a služieb spojených s kompletným opracovaním skla vrátane návrhu a realizácie interiéru alebo exterieru. Medzi hlavné ciele spoločnosti patrí spokojnosť zákazníkov a snaha o maximálne prispôsobenie sa potrebám klientov.

Pin It on Pinterest